دکترنوروزیان

با غذاهای مو آشنا شوید

با غذاهای مو آشنا شوید

با غذاهای مو آشنا شوید

سيستم پيچيده دفاعي در بدن وجود دارد كه ويتامين ها، مواد معدني، اسيدهاي آمينه و آنزيمها نقش اساسي را در آن بازي مي كنند، اين سيستم پيچيده آنتي اكسيدان نام دارد.

آنتي اكسيدانهاي شناخته شده عبارتند از:

1- ويتامين A: نوعي ويتامين محلول در چربي است كه در سلامت پوست، مو و غشاء و مخاطي داراي اهميت است. بعلاوه ويتامين A در ديد شب به ما كمك مي كند ويك عنصر ضروري براي رشد استخوان، دندان و ايجاد باروري است. اين عنصر نوعي آنتي اكسيدان است كه در رشد و سلامت سلول و بافت بدن از جمله مو و پوست سر نقش اساسي دارد. كمبود اين ويتامين با تخريب سلولها منجر به ريزش مو و شوره سر مي شود. ميزان نياز روزانه اين ويتامين براي بالغين، 5000 واحد است و بدن نياز به اين ويتامين را از 2 طريق فراهم مي كند:

* منابع گياهي: به شكل كاروتنوئيدها مثل بتاكاروتن هستند كه در بدن تبديل به ويتامين A مي شود. اين منابع شامل ميوه هاي زرد و نارنجي و سبزيجات سبز تيره هستند.

* منابع حيواني: در فرم رتينول كه شامل جگر، روغن ماهي، تخم مرغ و شير هستند.

با غذاهای مو آشنا شوید

2- ويتامين B: انواع ويتامين B داراي خاصيت آنتي اكسيدان بوده و فعاليت سيستم ايمني را تحريك مي كند.

ويتامين B12,B6 و فوليك اسيد كه مواد حياتي در توليد هموگلوبين مي باشند. نقش هموگلوبين حمل اكسيژن از ريه ها به بافتهاي بدن از جمله مو است. موهاي قوي و سالم وابسته به خونرساني خوب و اكسيژن كافي است. كمبود ويتامين B باعث كاهش خونرساني و اكسيژن رساني به مو شده و ساقه مو آسيب ديده و رشد آن كند مي شود.

ميزان نياز روزانه ويتامين B6 2 ميلي گرم براي افراد بالغ است. بهترين منابع ويتامين B6 غذاهاي حاوي پروتئين از جمله مرغ، ماهي، جگر و سويا و دانه هاي گياهي هستند. ميزان نياز روزانه ويتامين B12 بطور متوسط 6 ميكروگرم براي افراد سالم است كه غالباً در مواد غذايي حيواني از جمله گوشت، ماهي، مرغ، تخم مرغ و شير و ساير فرآورده هاي لبني هستند.

3- ويتامين C: نوعي آنتي اكسيدان مهم است كه بدن را در مقابل راديكالهاي آزاد محافظت مي كند و بنابراين در محافظت بدن از انواع سرطانها، بيماريهاي قلبي و استرس نقش دارد. بعلاوه ويتامين C در بخشي از سلول كه مسئول توليد انرژي است نقش دارد و براي توليد اسپرم و باروري، توليد غضروف، مفاصل، پوست و عروق خوني نقش اساسي بازي مي كند.

كمبود اين ويتامين باعث استعداد مو به ريشه ريشه شدن و شكنندگي مي شود. ويتامين C در توليد كلاژن كه يك بافت همبند براي نگهداري بافت در كنار هم از جمله بافت مو است، قش دارد.

ميزان نيازروزانه ويتامين C، 60 ميلي گرم است. افراد سيگاري به ميزان دو برابر افراد غير سيگاري به اين ويتامين نياز دارند، ويتامين C در مركبات، توت، خربزه، فلفل، سبزيجات با برگ تيره، سيب زميني و گوجه فرنگي يافت مي شود.

با غذاهای مو آشنا شوید

4- ويتامين E: فرم فعال ويتامين E، آلفاتوكوفرول است كه نوعي آنتي اكسيدان قوي است. اين ويتامين سلولها را از اثرات راديكالهاي آزاد كه ناشي از متابوليسم سلولي است و باعث آسيب سلولها مي شود، محافظت مي كند.

5- سلنيوم: يك ماده ضروري است كه در طب پيشگيري ارزش ويژه اي دارد. كمبود آن باعث ريزش مو، سفيد شدن و شكنندگي موها مي شود. منابع سلنيوم عبارتند از غلات، جگر، نان كامل، تن ماهي، پياز، گوجه فرنگي و كلم بروكلي ميزان نياز روزانه آن 66 ميكروگرم است.

6- روي: روي ماده اساسي در فعاليت 200 نوع آنزيم مختلف است. در تشكيل استخوان، ترميم زخم، توليد پروتئين و توليد انسولين كه ماده ضروري در متابوليسم كربوهيدراتها است، نقش اساسي دارد.

كمبود روي غالباً با شوره سر و ريزش مو همراه است. روي يك ماده ضروري در فعاليت سلولها و رشد بافت ترميم آن است. روي همچنين در نگهداري غدد مترشحه چربي كه در كنار فوليكولهاي مو هستند، نقش دارد. منابع خوب روي شامل: منابع حيواني از جمله غذاهاي دريايي است. تخم مرغ و شير به ميزان كمتري داراي روي هستند. حبوبات و غلات نيز داراي روي هستند.

با غذاهای مو آشنا شوید

بهترین مواد خوراکی و غذای مو

آجیل

پسته به بهبود ریزش موی مردانه کمک می کند. پسته حاوی بیوتین است و گردو نیز روغن هایی دارد که میزان الاستین مو را افزایش می دهند. الاستین انعطاف موها را افزایش داده و از شکنندگی آنها جلوگیری می کند.

کلم چینی

متخصصان پوست برای درمان ریزش مو، میزان فریتین را آزمایش می کنند تا از عملکرد بدن پس از افزودن آهن به رژیم غذایی مطلع شوند. اگر از کلم چینی که سرشار از آهن است در رژیم غذایی خود استفاده کرده باشید، به احتمال زیاد سطح فریتین یا ذخیره آهن خون تان افزایش یافته است.

با غذاهای مو آشنا شوید

روغن بادام و بهترین غذای مو

روغن بادام حاوی گروه متنوعی از مواد مغذی اعم از پروتئین، چربی های سالم و ویتامین های خاصی است که همگی با سلامت موها مرتبط هستند. وجود ویتامین E در دانه های بادام به حفظ ضخامت و درخشندگی موها کمک می کند.
نارنگی
نارنگی از دو جهت برای موهای شما مفید است:ویتامین C موجود در آن سبب تسهیل جذب آهن در بدن می شود. به علاوه، ویتامین B12 آن سبب تحریک رشد و کاهش ریزش مو می شود و فرآیند سفید شدن موها را کندتر می کند.
اسفناج
در برخی از موارد (به خصوص برای زنان)، کمبود مواد معدنی علت اصلی ریزش مو است. دکتر کارولین جیکوب در این باره می گوید:«بسیار مهم است که مطمئن شوید ریزش موی شما به دلیل کمبود چیزی در رژیم غذایی شما نیست. ما سطح پروتئین، آهن، ذخیره سازی آهن، ویتامین D و چند فاکتور دیگر را اندازه گیری می کنیم تا مطمئن شویم کمبودی از این لحاظ ندارید.» اسفناج سرشار از آهن و حاوی سبوم است که مانند یک کاندیشنر طبیعی عمل می کند. این برگ های سبز همچنین حاوی امگا3، منیزیم، پتاسیم، کلسیم و آهن هستند که همگی به حفظ درخشندگی و سلامت موها کمک بسیاری می کنند.

با غذاهای مو آشنا شوید
جگر
کمبود آهن موجب ریزش مو مخصوصا در خانم ها می شود. آهن به مقدار زیاد در اسفناج و سایر سبزیجات دارای برگ سبز تیره، دانه سویا، عدس و غلات غنی شده و پاستا وجود دارد.
مرغ بدون چربی
دقت کرده اید زمانی که پروتئین کافی مصرف نمی کنید، ماهیچه هایتان رشد نمی کنند و یا حتی در برخی موارد کوچک می شوند؟ این مساله ممکن است برای موهایتان هم رخ دهد. با داشتن یک رژیم غذایی بدون پروتئین کافی، موها ریزش می کنند.

ماست یونانی
آیا تا به حال به سر مجسمه های متعلق به یونان باستان دقت کرده اید؟ همیشه یک دسته موی ضخیم، پر پشت و مجعد روی سر مجسمه ها می بینید. ممکن است دلیل آن مصرف ماست غلیظ و غنی از پروتئینی باشد که از 500 سال قبل از میلاد مسیح توسط مردم یونان استفاده می شده است. ماست یونانی سرشار از ویتامین B5 است که به گردش خون بهتر در سطح پوست و رشد مو کمک می کند.

با غذاهای مو آشنا شوید
سالمون
بدن انسان کارهای عجیب و غریبی انجام می دهد؛ مثلا می تواند نور خورشید را به ویتامین D تبدیل کرده و از آن برای تقویت استخوان ها استفاده کند. اما نمی تواند امگا 3 تولید کند. امگا3 ضد التهاب است. اگر التهابی در بدن دارید که موجب ریزش مو شده ، امگا3 می تواند به شما کمک کند. بهتر است که امگا3 را از منابع طبیعی مانند ماهی سالمون، ساردین و خال مخالی تهیه کنید.

بلغور جوی دوسر
جوی دو سر سرشار از آهن، فیبر، روی، اسیدهای چرب امگا 3 و اسیدهای چرب غیر اشباع است که موجب تحریک رشد موها و ضخیم شدن آنها می شوند.

ساير آنتي اكسيدانها عبارتند از Carotenoid, Carnosine, Bilberries، كوآنزيم، Q10 و چاي سبز كه غالباً سلولها را از تأثير مخرب راديكالهاي آزاد محافظت مي كنند.

با غذاهای مو آشنا شوید

مطالب مرتبط