دکترنوروزیان

چرا موها نازک می شوند؟

چرا موها نازک می شوند؟

چرا موها نازک می شوند؟

به طور کلی موهای بدن خیلی ضخیم نیستند، مگر اینکه بخواهیم موهای سر را در نظر بگیریم. اما زمانی که کاهش قابل ملاحظه ای در ضخامت موهای بدن ایجاد شود، ممکن است یک مشکل اساسی در بدن وجود داشته باشد که باید از آن مطلع شوید. در اینجا علل نازک شدن موها را می گوییم.

 

چرا موها نازک می شوند؟

چرا موها نازک می شوند؟

 

چرا موها نازک می شوند؟

بدن تان تحت فشار زیادی است

نازک شدن موها می تواند ناشی از استرس باشد و یا اینکه به دلیل قرار گرفتن بدن تحت فشار بیماری رخ دهد و این امر معمولا دست به دست کاهش وزن می دهد. گاهی اوقات افرادی که رژیم غذایی شان را محدود می کنند و یا وزن قابل توجهی از دست می دهند، بیمار شده و موهای بدن شان نازک می شود.

این اتفاق می تواند پس از جراحی های بزرگ و یا زایمان نیز رخ دهد و به دنبال آن ریزش مو بعد از 3 تا 6 هفته شروع شود. اگر شما بتوانید از عوامل استرس زا اجتناب کنید، در نهایت مشکل حل می شود.

شما در حال گذراندن مراحل شیمی درمانی هستید

هدف از شیمی درمانی ، تاثیر بر روی سلول های سرطانی است که به سرعت در حال تقسیم اند. اما این روش درمانی بر روی تقسیم فولیکول های مو نیز تاثیر می گذارد. بنابراین نه تنها موهای سر، بلکه موهای سایر بخش های بدن از جمله ابرو، مژه و دیگر موهای بدن نازک شده و در نهایت می ریزند. به طور معمول، موها چند هفته پس از پایان درمان شیمی درمانی شروع به رشد می کنند.

 

چرا موها نازک می شوند؟

استروژن بدن تان کم است

در دوران بارداری سطح استروژن بالا، موهای زنان را ضخیم تر می کند، به طوریکه در همان زمان احتمالا موهای بدن قابل مشاهده تر است. پس از این دوران، کاهش هورمون استروژن موجب می شود موها کمتر و نازک تر شوند.

بیماری های پوستی مختلفی می توانند منجر به پوسته پوسته شدن و ریزش موهای بدن به ویژه موهای سر شوند

سطح استروژن در دوران یائسگی نیز کاهش پیدا می کند. بنابراین اگر شما در حال نزدیک شدن به این دوران هستید، احتمالا متوجه شده اید که کمتر نیاز به زدن موها دارید. اما اگر شما جوان هستید و استروژن بدن تان کم است، ممکن است پزشک به شما قرص جلوگیری از بارداری دهد تا سطح این هورمون بهبود یابد.

آندروژن بدن تان زیاد است

در برخی از زنان، ریزش مو با حضور آندروژن یا هورمون های مردانه ایجاد می شود. این مسئله ممکن است ارثی و یا ناشی از کیست تخمدان، بارداری و یائسگی باشد. مصرف قرص های ضد بارداری ممکن است برای درمان کمک کننده باشد، و یا ممکن است شما نیاز به یک داروی مسدود کننده ی آندروژن پیدا کنید.

برنامه غذایی تان بد است

وقتی سطح هورمون های بدن تان را تعدیل کردید، اما هنوز هم مشکل نازکی و ریزش مو را داشتید، مشکل از کمبود تغذیه ای است. فریتین، که نوعی پروتئین است و به بدن در ذخیره ی آهن کمک می کند، یک ماده ی معدنی کلیدی در این فرآیند است. اگر سطح این ماده ی معدنی کم باشد، تیروئید نمی تواند عملکرد درستی داشته باشد و اگر تیروئید خوب کار نکند، موها از دست می روند. اگر آزمایش خون نشان می دهد که سطح فریتین تان پایین است، ممکن است نیاز به مکمل آهن داشته باشید.

یک مشکل پوستی دارید

بیماری های پوستی مختلفی می توانند منجر به پوسته پوسته شدن و ریزش موهای بدن به ویژه موهای سر شوند. برای مثال بیماری آلوپسی آره آتا، یک بیماری خودایمنی است که  به فولیکول های مو حمله می کند. متخصص پوست می تواند درمان درست را به شما بگوید.

سن تان افزایش پیدا کرده است

با افزایش سن، موهای کل بدن نازک و کم تراکم می شوند. “تراکم موها و میزان رشد موها با افزایش سن کاهش می یابد.” اگر والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ تان این مسئله را تجربه کرده اند، شما نیز به احتمال زیاد به همان سرنوشت دچار خواهید شد. از دست دادن موی دست ها و پاها مشکل جدی به حساب نمی آید، اما ریزش موهای سر بسیار آزاردهنده است. با پزشک پوست گفتگو کنید. داروی ماینوکسیدیل موضعی ممکن است کمک کند.

 

چرا موها نازک می شوند؟

 

مطالب مرتبط