دکترنوروزیان

علل درد ریشه مو| راهکارهایی برای تسکین

علل درد ریشه مو| راهکارهایی برای تسکین

درد پوست سر و ریشه مو شاید برای هر کسی اتفاق افتاده باشد گاهی این در درد ناشی از کشیدن شدن موها است اما گاهی عوامل و علل دیگر در این مسئله دخیل می باشند. در ادامه همراه ما باشید تا دیگر عوامل موثر در درد ریشه مو را بشناسید.

علت درد ریشه مو و پوست سر چیست؟

عوامل زیادی در درد ریشه مو می‌تواند دخیل باشد که بارزترین آن‌ها موارد زیر است:

 

ارتباط افزایش سودا با درد ریشه مو

افزایش سودا (سرد و خشک) در سر می‌تواند از علل  درد گرفتن ریشه مو و پوست سر است. هر چقدر این درد بیشتر باشد سودای سر هم بیشتر است که معمولا در این مراحل با یبوست همراه است و مهمترین و اصلی ترین درمانش کاهش مواد غذایی سودازا و خوردن مواد غذایی گرم و تر هست.

 

اختلالات پوستی عامل درد پوست و ریشه مو

درماتیت یک علت شایع در ارتباط با التهاب پوست است. علائم این بیماری شامل بثورات خارش دار و تورمپوست می باشد. علاوه بر این شما می توانید تاول، پوسته پوسته شدن و یا تکه های بزرگ پوست را نیز روی سر تجربه کنید. این علائم می توانند از طریق تماس با فلزات خاص، صابون، گیاه پیچک سمی آمریکایی،برخی از لوازم آرایشی، آلودگی، آب، مواد شوینده خاص و محصولات خاص مراقبت از مو باشد.

علل درد ریشه مو| راهکارهایی برای تسکین

عفونت و درد ریشه مو

فولیکولیت، کورک و carbunculosis همه این عفونت های فولیکول های مو می توانند حساسیت پوست سر ایجاد کنند. این عفونت ها همچنین می توانند دردناک بوده و زخم ایجاد کنند. علاوه بر این، با وجود این عفونت درسر، زمان لمس پوست سر گرما احساس می شود. عفونت های قارچی پوست سر در کودکان شایع تر هستند و می توانند باعث ریزش مو شوند.

 

شپش

شپش می‌تواند عامل درد ریشه موها باشد. هر چیزی که مانند دانه های شوره سر بوده و غیر طبیعی به نظر می رسند، می توانند شپش باشند. اگر خارش و یا برجستگی قرمز بر روی سر دارید که ممکن است پوسته یا تراوش داشته باشند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. شپش بسیار مسری است و می توانید تا ۳۰ روز بر روی پوست سر و یا بدن شما زندگی کند. تخم شپش حتی می تواند مدت زمان بیشتری بر روی پوست سر زنده بماند.

علل درد ریشه مو| راهکارهایی برای تسکین

درمان درد ریشه مو و پوست سر

درمان درد ریشه مو بستگی به علت و یا علامت آن دارد.

 

تسکین درد ریشه مو و پوست سر

یکی از ساده ترین روش های درمان استفاده از شامپوهای مخصوص است که به کاهش خارش، خشکی و پوسته پوسته شدن سر کمک می کنند.

 

ایبوپروفن و یا داروهای ضد التهابی مشابه ممکن است برای تسکین التهاب یا سردردهای که باعث حساسیت می شوند، موثر باشند.

 

ماساژ سر می‌تواند در کاهش درد ریشه موی شما بسیار موثر واقع شود. اگر ماساژهای مناسب را با استفاده از یک روغن طبیعی مناسب اجام دهید نتیجه بخش‌تر نیز خواهد بود.

علل درد ریشه مو| راهکارهایی برای تسکین

تسکین درد ریشه مو با روغن‌های طبیعی

روغن های گیاهی خاص، مانند روغن اسطوخودوس یا روغن رزماری، می توانند به التیام زخم هایی که ممکن است باعث درد پوست سر شوند، کمک کنند.

درد ریشه مو,تسکین درد ریشه مو,علت درد ریشه موماساژ، تسکینی برای درد ریشه مو

علل درد ریشه مو| راهکارهایی برای تسکین

• استفاده از روغن های رقیق نشده بر روی پوست سر شما ممکن است علائم را بدتر کند. قبل از استفاده از این روغن ها، مقداری از آن ها را بر روی بخش کوچکی از پوست سر امتحان کنید. ۲۴ ساعت صبر کنید و در صورتی که واکنشی از طرف پوستتان مشاهده نکردید آن را برای سایر بخش های سر نیز استفاده کنید.

 

روش استفاده از روغن ها

برای استفاده از این  روغن ها یک لیوان آب گرم را با نصف قاشق چای خوری از این روغن ها مخلوط کنید. اگر اسانس آن ها را داشته باشید نیز می توانید از اسانس رزماری یا اسطوخودوس استفاده کنید. سپس کم کم محلول را روی پوست سر ریخته و خوب آن را به سر ماساژ دهید. پس از مالش ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید و سپس موها را بشویید.

 

روغن‌های پیشنهادی برای کاهش درد ریشه مو

روغن بنفشه

روغن کندوش

روغن زیتون

روغن رزماری

علل درد ریشه مو| راهکارهایی برای تسکین

راهکارهایی دیگر برای تسکین درد ریشه مو

– اسپری کرد گلاب روی موها

– دود کرد اسپند در محیط

– هلیله سیاه و عسل

– ماسک حنا

– جوشانده پرسیاوشان

 

مواردی که می‌تواند درد ریشه موها را افزایش دهد

– نوشیدن چای و قهوه

– خوردن گوشت گاو و گوساله

– سر کردن شال و روسری در طولانی مدت

علل درد ریشه مو| راهکارهایی برای تسکین

مطالب مرتبط